Już tylko 5 dni do biegu ku Rogatemu Ranczo – garść przydatnych informacji

Szanowni zawodnicy przybywają w różny sposób na „Rogate Ranczo”.

Wersja samochodowa.
Przyjeżdżamy samochodem do Zabierzowa, do Kraków Business Park, ul. Krakowska 280 parkujemy na parkingu organizacyjnym gdzie stoją wolontariusze biegu. Następnie udajemy się autobusem „biegowym”, wykonującym wahadłowo kursy parking – „Rogate”, na miejsce imprezy czyli do gospodarstwa agroturystycznego
„Rogate Ranczo” w Zabierzowie ul. St.Kmity ( odległość od parkingu około 950 metrów).

Wersja kolejowa.
Przyjeżdżamy dowolnym pociągiem i wysiadamy na przystanku „Kraków Business Park”. Następnie pokonujemy odcinek 200 metrów dzielący nas od parkingu i hop do busa i busem do biura zawodów.

Wersja autobusowa.
Autobusami krakowskiej komunikacji miejskiej linii 248 lub 238 dojeżdżamy z Bronowic Nowych (os.Widok) do przystanku „Zabierzów Działki” a stamtąd pieszo ok. 980 metrów do biura lub autobusem linii 258 do przystanku „Zabierzów” a stamtąd pieszo ok. 470 metrów do biura zawodów.

Wersja piesza dla ziomali z Zabierzowa.
Hop, hop i jesteśmy na miejscu.

Po przybyciu na „Rogate Ranczo” udajemy się do biura zawodów, gdzie podając sympatycznym paniom Agnieszkom nasze nazwisko otrzymujemy numer startowy, chip zwrotny ( bez kaucji), torbę upominkową i talon na posiłek. Podpisujemy przygotowany kwestionariusz zgłoszeniowy i udajemy się do punktu depozytowego aby pobrać worek depozytowy w którym ewentualnie przechowamy nasze niesportowe rzeczy, a następnie w sobie znanym kierunku np. celem dokonania rozgrzewki.
Uwaga: rozgrzewać przedbiegowo może się tylko na duktach leśnych, nie wolno tego czynić na drodze asfaltowej obok Rogatego Rancza. To jest niebezpieczne i zgodnie z regulaminem grozi dyskwalifikacją.
Biuro działa od godz. 8,30.
Około godz. 10,45 Sędzia Zawodów ogłosi przygotowanie do startu, rozgrzewkę i przekaże informacje techniczne dotyczące trasy. Przypominamy, że trasa jest pętlą o długości 8150 metrów, przebiegającą duktami leśnymi (4 km ) i drogą asfaltową (4,15 km ). Następnie strzał z pistoletu i start.
Po ok. 28 minutach (rekord trasy 28:35) pojawiamy się na mecie, która znajduje się tam gdzie startowaliśmy. Bramki ustawione przez firmę Pulsar Sport odczytują nasz czas, miłe panie wieszają nam na szyi medal, oddajemy chip zwrotny, tankujemy (lub nie, bo zimno) wodę, pobieramy z depozytu ( na podstawie numeru startowego) nasze niesportowe bety, przebieramy się i udajemy do kuchni polowej celem spożycia ciepłego jadła, chlebka ze szmalcem i ogórkami. Ewentualnie korzystamy z gościny „grzańcowej”.
Ponieważ nie wszyscy przybiegają tak jak my po 28 minutach, dlatego też musimy poczekać na ostatniego zawodnika, który zgodnie z regulaminem przybiegnie po 90 minutach.
Około godziny 13,00 ( bo jeszcze czas na protesty) lub wcześniej jeżeli protestów nie będzie, rozpoczyna się uroczystość ogłaszania wyników i wręczania nagród. Nagradzani są: kobiety i mężczyźni w klasyfikacji generalnej oraz pary małżeńskie w klasyfikacji małżeństw (M-1 do M-4 w zależności od stażu małżeńskiego). Nagradzane małżeństwa muszą w chwili otrzymywania nagród posiadać ze sobą akty małżeństwa aby wykluczyć omyłkę „stażową”. Po wręczeniu nagród zwycięzcom, następuje ogłoszenie wyniku konkursu (obliczonych na podstawie słynnego algorytmu Wojciecha) i wręczenie nagrody specjalnej w postaci tabletu ufundowanego przez Prezesa firmy Colorex (właściciel Rogatego Rancza) Jacka Figla, zakończenie zawodów i pożegnanie zawodników.
Wszyscy wykonują wtedy czynności w kolejności odwrotnej do tych związanych z przyjazdem, które opisywaliśmy na początku niniejszej instrukcji.

Pogoda przewidywana w niedzielę w godzinach 9 – 13 na Rogatym Ranczo to temp. około plus 7 st. C, bezwietrznie, niebo pogodne, lekkozachmurzone, podczas dekoracji słonecznie, słaby wiatr zachodni.
A więc do zobaczenia.

Zabierzów Biega w Górach Stołowych

Ostatniego dnia stycznia reprezentanci sekcji biegowej Zabierzów Biega wzięli udział w pierwszej edycji Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych.5

Bieg odbywa się w Parku Narodowym Gór Stołowych, na Dolnym Śląsku w pobliżu granicy polsko-czeskiej (jest to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie graniczymy z Czechami od północy). W tej samej lokalizacji w lipcu rozgrywany jest najtrudniejszy górski maraton w Polsce zwany Supermaratonem. Mimo że jego zimowa wersja jest o połowę krótsza (21 km), to po obfitych opadach śniegu wcale nie było łatwiej.

4

Start biegu miał miejsce przy schronisku PTTK Pasterka, które prowadzi jeden z najlepszych polskich biegaczy górskich, a równocześnie organizator Zimowego Półmaratonu – Piotr Hercog. Malownicza trasa wiedzie szlakami turystycznymi przez Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych, i Błędne Skały, labirynt osobliwych form skalnych, a kończy się ponad sześciuset stopniami schodów prowadzących do schroniska PTTK na Szczelińcu. Suma przewyższeń na całej trasie to aż 1000 m (dla porównania: Półmaraton Jurajski ma mniej niż 300 m przewyższenia). W zimowej scenerii trasa prezentowała się przepięknie, zarówno w lasach poprzetykanych wielkimi piaskowymi głazami, jak i na otwartym terenie z widokiem na nietypowe dla polskiego krajobrazu góry płytowe.

3

W zawodach wzięło udział ponad 300 osób, w tym 50 kobiet. Zwycięzca, Wojciech Kowalski, zameldował się na mecie po 2 godzinach i 5 minutach, co wydaje się dość długim czasem na dystansie półmaratońskim, ale dobrze oddaje skalę trudności biegu. Przy czym obsada zawodów była jak najbardziej profesjonalna: udział wzięli Mistrz Polski w Ultradystansowym Biegu Górskim – Marcin Świerc, oraz Mistrzyni Polski w tej samej dyscyplinie i brązowa medalistka Mistrzostw Świata Ultra Skyrunning – Magda Łączak. Wśród kobiet Magda była bezkonkurencyjna z czasem 2h 34m, a Marcin wpadł na metę zaledwie 3 sekundy po wspomnianym już Wojtku Kowalskim.

2

Biegacze Zabierzów Biega potrzebowali nieco więcej czasu na pokonanie dystansu: Sławomir Okrutniak zajął 89. miejsce open z czasem 2h 59m, a Izabela Potęga miejsce 201. open i 19. open kobiet z wynikiem 3h 25m.

1

Wszystkich chętnych do dołączenia do grupy biegowej Zabierzów Biega zapraszamy na treningi: w każdą niedzielę o godz. 8 rano na Młynce (parking leśny tuż przed szlabanem) oraz we wtorki o godz. 18 w Zabierzowie (parking przy Nadleśnictwie, ul. Leśna 13).

Autor : Izabela Potęga